Slavíme. Vyhráli jsme s panem Maděrou hlavní cenu poroty jak v kategorii Otevřeno, tak v kategorii Zavřeno.

30.09.2015 12:04

Otevřená společnost včera 29.9.2015 udílela ceny v kategorii OTEVŘENO a ZAVŘENO. Obě hlavní ceny poroty získal případ nominovaný panem Maděrou. Oba spory po právní stránce zastupovala naše advokátka Petra Bielinová.

Hlavní cena pro zlínského soudce Milana Polehlu za rozsudek proti obstrukcím

Milan Polehla je autorem významného a velmi dobře odůvodněného rozsudku, jenž může značně přispět k vymahatelnosti práva na informace. Soudce v kauze opakovaného neposkytnutí informace o platech a odměnách ředitele a vedoucích odborů Krajského úřadu Zlínského kraje uplatnil všechny zásadní závěry klíčového rozsudku Nejvyššího správního soudu o platech. K otázce, zda by postačilo jen konstatovat porušení práva a omluva, soudce uvedl: „Toto řešení by jistě přicházelo v úvahu v době, kdyby soud rozhodoval poté, co odvolací orgán poprvé zrušil rozhodnutí žalovaného, tedy časově někdy v polovině listopadu 2012, nikoliv až v dubnu 2015 po šestnácti takových zrušovacích rozhodnutích.“

Rozsudek naleznete na našich stránkách

Hlavní cena poroty ZAVŘENO v oblasti přístupu k informacím pro Zlínský kraj za rozsáhlé obstrukce

V jedné z nejrozsáhlejších rebelií proti právnímu státu úřad za tři roky 19krát odepřel informace o odměnách vedoucích odborů a ředitele úřadu, nerespektuje zákon, nadřízený orgán ani soudy. Všechna tato rozhodnutí nadřízený orgán (MV) zrušil, úřad však jeho právní názor ignoruje. Pin pong měla ukončit správní žaloba podaná u Krajského soudu v Brně. Před rozhodnutím soudu Zlínský kraj informace nakonec poskytl, proto bylo řízení zastaveno pro plné uspokojení žalobce.

Více informací poskytne Mgr. Petra Bielinová, tel. 605 54 34 19

Kontakt

Právo ve veřejném zájmu IČ: 03853462
Chalupkova 1367
149 00 Praha 4

Bankovní spojení:
2900774131/2010
Mgr. Petra Eliášová (dříve Bielinová), předsedkyně
605 54 34 19
petra.eliasova@pvvz.cz