HN: Dokument, který v ERÚ hledala policie, možná neexistuje. Vesecká byla "papírově" jen šéfkou sekce

28.05.2015 09:16

Protikorupční policie v několika pobočkách energetického regulátora hledala dokument, jenž možná nikdy neexistoval. Šéfka Vitásková si prý byla vědomá rizik spojených se jmenováním Vesecké, která neměla potřebnou praxi. Proto ji učinila pouze šéfkou sekce.

Energetický regulační úřad (ERÚ) vedený Alenou Vitáskovou je znovu terčem zájmu protikorupční policie. Vyšetřovatelé ve středu ráno dorazili do kanceláří úřadu v Praze, Ostravě i Jihlavě. Hledali důkaz, který možná vůbec neexistuje. Jde o dokument, kterým Vitásková jmenovala loni v listopadu Renatu Veseckou do funkce místopředsedkyně ERÚ.

Podle jednoho z bývalých vedoucích pracovníků úřadu, který si nepřál být jmenován, totiž žádná smlouva v písemné podobě na výkon místopředsednické funkce podepsána nebyla.

Renata Vesecká je prý "na papíře" zaměstnána jako šéfka legislativně správní sekce, což je o úroveň nižší pozice. Pro její výkon už nejsou stanoveny tak přísné požadavky na předchozí praxi.

Jmenování bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké do vedení ERÚ vyvolalo údiv již loni na podzim. V energetickém zákoně je totiž jasně napsáno, že místopředsedou může být jmenován pouze ten, kdo má nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídící nebo vedoucí funkci. Právnička Vesecká nikdy v energetice nepracovala.

Podle zdroje HN si vedení úřadu tuto skutečnost a právní rizika z ní vyplývající uvědomovalo, a proto smlouva v písemné podobě neexistuje nebo není dohledatelná. Renata Vesecká přesto navenek i na úřadě vystupovala jako místopředsedkyně ERÚ.

Zástupci energetického regulátora působení Vesecké v úřadu obhajují s tím, že není v rozporu se zákonem.

"Státní zastupitelství vychází ze zcela absurdního předpokladu, že paní místopředsedkyně mohla být jmenována do své funkce v rozporu s energetickým zákonem, a tím, že ji paní předsedkyně jmenovala, způsobila státu škodu ve výši vyplaceného platu," uvedl mluvčí energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka.

Dodal, že policie v korespondenci o jmenovací dekret Vesecké už dříve požádala a nechápe proto, proč došlo k zásahu, jenž prý paralyzoval činnost úřadu. Podle Chvojky byl dekret policistům vydán.

Podle prohlášení ERÚ nastoupila Vesecká oficiálně do funkce 4. listopadu 2014.

Jejím hlavním úkolem bylo pomoct s přípravou nové regulace či s žalobami na odebrání licencí solárním elektrárnám. Ty se zatím úřadu příliš dobře prosazovat nedaří.

ERÚ v posledních letech čelí kritice kvůli efektivitě své práce a upřednostňování dobrého mediálního obrazu před skutečnými výsledky.

Kromě ministerstva průmyslu a obchodu se od úřadu postupně distancovali i zástupci průmyslu a také energetické firmy. Negativního hodnocení se ERÚ dočkal i ve zprávě Bezpečnostní informační služby za rok 2013.

Nezvaná návštěva protikorupční policie v prostorách energetického regulátora nebyla první. Podobný zásah, opět kvůli krokům Vitáskové, se odehrál loni v srpnu.

Policisté se tehdy zajímali o dokumenty týkající se sporného udělení a obnovení licence pro dvě solární elektrárny v Chomutově, jež patří rodině ocelářského a dopravního magnáta Zdeňka Zemka.

Kauzu elektráren, které dostaly licenci ještě před nástupem Vitáskové, nyní rozplétá Krajský soud v Brně. Na lavici obžalovaných sedí vedle Zemkových synů a revizních techniků také Vitásková a její dva podřízení. Soud se vinou nemoci či omluvenek obžalovaných a jejich advokátů protahuje, další jednání se má konat za dva týdny.

Zdroj: Hospodářské noviny
Autor článku: Václav TrejbalDavid Tramba

Kontakt

Právo ve veřejném zájmu IČ: 03853462
Chalupkova 1367
149 00 Praha 4

Bankovní spojení:
2900774131/2010
Mgr. Petra Eliášová (dříve Bielinová), předsedkyně
605 54 34 19
petra.eliasova@pvvz.cz